Od sierpnia 2013 roku aktualne wpisy polecające
dostępne są na naszym profilu na Facebooku
www.facebook.com/zlotypotok21
Szwajcaria Saksońska
Ze Złotego Potoku możesz wyruszyć na niezwykły szlak Malerweg (Droga Malarzy) po Szwajcarii Saksońskiej, bo tak nazwali tę bajkową krainę skał, rozciągającą się na pograniczu niemiecko-czeskim na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów, szwajcarscy malarze Antonio Graff i Adrian Zingg w epoce romantyzmu.
Z kurortu Rathen wyruszyłyśmy do najbardziej efektownego punktu Malwergu, do Bastei. Szlak pnie się na początku dość ostro w górę, ale jest wygodny i ma mnóstwo mniejszych i większych galeryjek widokowych, z których podziwiałyśmy nie tylko skały, ale i przełom Łaby, płynące po niej stateczki turystyczne, łódki, maleńkie domki widocznych z góry miejscowości i oddalone grupy skalne. Szlak poprowadził nas do mostu widokowego, który podziwiałyśmy już z daleka, kiedy dojeżdżałyśmy do Rathen. Z mostu zobaczyłyśmy twierdzę Königstein i zespoły skalne Lilienstein oraz Pfaffenstein. Ale to nie koniec wrażeń. Most połączony jest z wieloma innymi punktami widokowymi i ścieżką (płatną) do pozostałości po zamku Neurathen, skąd zobaczyć można brzeg Łaby, i do takich grup skalnych, do których dojść można tylko po wąskich, wysoko nad przepaściami zawieszonych, kładkach. Stąd zobaczyłyśmy u podnóża majestatycznych skał amfiteatr, w którym dzieci oglądały jakieś przedstawienie. Zachwytom i sesjom zdjęciowym na moście Bastei i na iglicach skalnych nie było końca. Wyniosłe baszty skalne, potężne, połączone ze sobą słupy skalne i głębokie wąwozy, kolor kamienia w słońcu i w cieniu tworzą tak malowniczy krajobraz, że zapada on w pamięci, syci i oczy, i serca. Tu nieważne jest zmęczenie wspinaczką, czujesz, jakbyś wisiała gdzieś między skałami, w słońcu, pod niebem, jak ptak. Po wszystkich ochach i achach turystki ze Złotego Potoku rozsiadły się na tarasie widokowym restauracji w Bastei i chłodziły się coca-colą i lodami.
Z Bastei pojechałyśmy przez Bad Schandau do leżącego na wzgórzu Hohnstein, klimatem przypominającego włoskie miasteczka. Wieś powoli wynurzała się spośród drzew otaczających wzgórze. Zaskoczyła nas ciszą, spokojem, uroczymi wąskimi uliczkami, biegnącymi na różnych poziomach. Stoją przy nich kolorowe domki z łupkowymi szczytami, a w nich swojskie cukierenki, gdzie można zjeść domowe ciasto, na życzenie zrobioną wyborną sałatkę i wypić domowej roboty lemoniadę, po prostu odpocząć w …np. herbaciarni. Nad miejscowością góruje zamek z XII w. Na tablicy informacyjnej napisano, że w 1924 r. powstało tu najpiękniejsze i największe w Niemczech schronisko młodzieżowe, które straciło swoją siedzibę w roku 1933, kiedy zamek przejęli narodowi socjaliści. Dziś zamek znów jest hotelem i oferuje noclegi w komnatach z widokiem na dolinę Łaby. To oczywiście nie koniec naszej wycieczki - przed nami jeszcze Drezno, do którego docieramy już późnym popołudniem. Tu naszym przewodnikiem jest Gospodyni Złotego Potoku i powoli prowadzi nas na Stare Miasto, przed gmach Opery Drezdeńskiej i ratusza, na dziedziniec Zwingeru. Podziwiamy budynek Akademii Sztuk Pięknych i monumentalne, zabytkowe kościoły, słuchamy Ave Maria w wykonaniu polskich śpiewaków, przyglądamy się ludziom i miastu, w końcu siadamy blisko gotyckiej (albo neogotyckiej) fontanny, by wzmocnić się coca-colą i wyśmienitymi cytrynowymi lodami.
O 21.00, w pięknie zachodzącym nad brzegami Łaby słońcu, kończymy naszą wycieczkę. W ciągu jednego dnia zwiedziłyśmy kurort Rathen, Bastei, Hohnstein i Drezno. Czas do domu! Warto było to wszystko zobaczyć! Polecam!
Miśnieńskiej porcelany czar
Wszyscy słyszeli o słynnej miśnieńskiej porcelanie, „złocie” Augusta Mocnego. Nie każdy jednak wie, jak się ją wytwarza. Warto się dowiedzieć u źródła- w Miśnieńskiej Manufakturze Porcelany.
Droga: Złoty Potok -> Gryfów Śląski -> Lubań -> Zgorzelec -> Budziszyn -> Drezno -> Miśnia
Bilet wstępu do manufaktury: osoba dorosła 9 euro, dziecko 5 euro, bilet rodzinny( 2 dorosłych + dwoje dzieci) 20 euro.
Czas zwiedzania: około 40 minut (historia i sposób wytwarzania porcelany) + zwiedzanie indywidualne wystaw (wg. uznania), sklep, w którym można doznać zawrotu głowy (porcelanowe cudeńka i ich ceny)
Podczas filmu i pokazów (możliwość wysłuchania prelekcji w języku polskim) poznajemy proces tworzenia, zdobienia i wypalania porcelany.
Miśnia to przyjemne stare miasto nad Łabą na górze, na którą wspinamy się po malowniczych, kamiennych schodkach. Mury miejskie, cudowna gotycka katedra, rynek, urokliwe uliczki i domki. Samochód zostawić można na bezpłatnym parkingu nad rzeką i przejść mostem na starówkę- tam też są drogowskazy do manufaktury porcelany.
Ardszpaskie i Teplickie SKalne Miasta
Około 90 km od Złotego Potoku znajdują się światowej klasy szlaki turystyczne wiodące przez dwa skalne miasta: Ardszpaskie i Teplickie.
W tych pierwszych czekają na Was bardzo malownicze tereny, przejścia przez głębokie i chłodne skaliste wąwozy, rozległe labirynty i wiele innych atrakcji. To właśnie skały przyciągnęły tu przed kilkudziesięciu laty pierwszych górskich wspinaczy. Z czasem wspinaniem się po górach interesowało się coraz więcej osób. Obecnie jest tutaj kilka tysięcy tras wspinaczkowych i tyleż samo zdobytych wierzchołków.
Jeśli lubisz podziwiać przyrodę to musisz tu przyjechać. W Ardszpaskim skalnym mieście turyści mają do wyboru dwie trasy:
Pierwsza zwana trasą okrężną wynosi 4 km długości, a jej przejście zajmuje około 2 godzin.
Druga, krótsza (prowadzi wokół dawnej piaskowni) mierzy 1,5 km. Czas przejścia tego odcinka to 40-50 min.
Idąc tymi trasami staraj się zwracać uwagę na przepiękne formy skalne, którym natura ofiarowała niepowtarzalne kształty. Do najbardziej znanych skałek należą:
Kochankowie (Milenci), Mysia dziura (Mysi dira), Starosta i Starościna (Starosta a Starostova), Dzban, Komin Cukrowy (Cukrovarsky komin), Ząb (Zub) i wiele innych.
Natomiast jakieś dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują znajdują się Skały Teplickie, w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Również i one obfitują w liczne, unikalne formy skalne, takie jak Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wierza Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych, na niektórych ścianach zobaczycie wspinaczy. Ponadto w głębokim kanionie Sybiru mnóstwo jest zielonych kobierców paproci i mchów oraz innych zjawisk przyrodniczych.
Trasa zwiedzania mierzy 6 km i można ją pokonać w ciągu 2-3 godzin.
Justyna, Sebastian, Emilka i Jasiu Bindacz
Jesteśmy rodziną z miejscowości Rydułtowy (Górny Śląsk), która postanowiła spędzić swoje wakacje w okolicach pięknego Zamku Czocha. Na Dolnym Śląsku wypoczywamy po raz kolejny, gdyż region ten zaraz po Mazurach uważamy za najbardziej atrakcyjny
w Polsce. Wybór wypoczynku w przepięknym domu Pani Ilony okazał się "strzałem w dziesiątkę". Po pierwsze przemiła
gospodyni, po drugie usytuowanie miejsca stanowi dogodną bazę wypadową do wielu ciekawych miejsc najbliższej (i nie
tylko) okolicy.
Polecamy!
• Zamek Frydlant
• Aqua Park w Libercu (tam również Lunapark oraz iqPark - frajda nie tylko dla dzieci)
• Zamek Legend Śląskich (na rowerach!!)
• Ruiny Zamku Świecie
• Zamek Rajsko (wycieczka piesza)
• Zamek Czocha (nocne zwiedzanie zamku z duchami – POLECAMY!!!)
• Lubomierz (muzeum Kargula i Pawlaka – na rowerach)
• Świeradów-Zdrój (wjazd na Stóg Izerski kolejką gondolową)
• Szklarska Poręba (wycieszka rowerowa szlakiem radiowej Trójki do schroniska Orle i dalej do granicy z Czechami)
• Zamek Gryf (na rowerach)
oraz liczne wycieczki rowerowe po okolicy m.in.: Mirsk (targ na którym można zakupić swojskie produkty), Gryfów Śląski, Pobiedna, Proszówka (m.in, Góra Św. Anny na której znajduje się Kaplica Św. Leopolda),
Leśna, Smolnik, Szyszkowa (urokliwa wioska), Kościelniki Średnie, Janówka (piekny widok na Góry Izerskie), Bożkowice,
Spędzilismy również sympatyczne popołudnie i wieczór na łowieniu ryb w gospodarstwie w Pobiednej (złowiliśmy 3 ryby!!)
To wszystko w telegraficznym skrócie. Po powrotach z naszych wycieczek miło spędzaliśmy czas na tarasie przy grillu w towarzystwie psów Koli i Sonii i kota. Przecudowne miejsce dla tych, którzy lubią aktywnie wypoczywać (jak my!!!) jak i dla leniuchów!
Kasia, Marysia i Wojtek
Polecamy gorąco:
1. Jablonec nad Nisou
• Muzeum Szkła i Biżuterii
• sklepiki z koralikami znanej czeskiej firmy (Jablonex), można znaleźć gotową biżuterię oraz tysiące elementów
do wyrobu własnej; najlepiej zapytać o adresy w Centrum Informacji na rynku w Jabloncu.
• Muzeum Guzików
2. Liberec
• Ogród Zoologiczny, • Ogród Botaniczny, • Muzeum Szkła
3. Pencin (kawałek za Jabloncem)
• kozia farma, serownia, • sklep z koralikami i biżuterią.