Ciekawostki

  1. Jedyny na świecie Pomnik Wagarowicza w centrum Gryfowa (4,5 km)
  2. Późnogotycki Kościół św. Jadwigi z unikatowym epitafium zastygłych w piaskowcu członków rodziny Schaffgotschów – Gryfów Śląski (4,5 km)
  3. Wioska dawnych górników, poszukiwaczy złota – Złotniki Lubańskie (2,4 km)
  4. Murowana szubienica, która dziś pełni rolę klubu sportowego – Stankowice (5 km)
  5. Pobliskie wygasłe wulkany czekają na amatorów geologii – Lubań (Kamienna Góra) (19 km)
  6. „Dom pracy twórczej” Pławna 9 (12 km)
  7. „Galeria Za Miedzą” w Lubomierzu (12,1 km)
  8. Cis Henrykowski – najstarsze drzewo w Polsce – 1250 lat stoi na ziemi!
  9. Złoża agatów – Płóczki Górne (Lato Agatowe – Lwówek Śląski)
  10. Bazalty Łużyckie – liczne kamieniołomy
  11. Czubatka – punkt widokowy na powulkanicznym stożku
  12. Stanowiska bobrów, wydry a ostatnio zagościł w pobliżu domu szop pracz
  13. Unikatowe stanowisko rosiczki okrągłolistnej, widłaka goździstego – skarb florystyczny Europy Środkowej
  14. Występują ptaki – cietrzew, bażant, sowa, jastrząb, zimorodek, pliszka górska

Zapraszamy na niezapomniany wypoczynek i nocleg w Sudety!


Okolice

Zamek Czocha – autor: Rafał Konieczny

Zamek Czocha (6 km)

Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony we wsi Czocha, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha.
Więcej informacji...







Kolej gondolowa na Stóg Izerski w Świeradowie-Zdroju (14,9 km)

Najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa. Posiada jedną z dwóch najdłuższych oświetlonych tras zjazdowych w kraju (2500 m). Do dyspozycji gości jest 71 wagoników, które w 8 min. wwożą turystów na szczyt Stogu Izerskiego. Kolej czynna jest przez cały rok. Przy gondoli znajduje się restauracja ze słonecznym tarasem i widokiem na trasę zjazdową.
Więcej informacji...

Kolej gondolowa na Stóg Izerski z trasą narciarską 2500m - Świeradów-Zdrój Kolej gondolowa – zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl Kolej gondolowa – zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl Kolej gondolowa – zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl

Izerski Raj Rowerowy

To 10 km ścieżek w masywie Zajęcznika, 10 km tras wiodących od dolnej stacji gondoli do granicy państwa, gdzie ścieżki połączone będą z czeskim systemem. Dzięki temu powstanie centrum rowerowe na europejskim poziomie.


Trasy narciarstwa biegowego

Okolice Świeradowa-Zdroju stwarzają doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. Znajduje się tu ponad 100 km wytyczonych tras, a dzięki unikalnym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega w górach do późnej wiosny.


Trasy Nordic Walking

Dla amatorów Nordic Walkingu, Świeradów-Zdrój jest wymarzonym miejscem, ze względu na zróżnicowanie terenu. Szlaki turystyczne mają tu różny stopień trudności.


Zamek Legend Śląskich w Pławnej (20 km)

Zamek prowadzony przez znanego artystę Dariusza Milińskiego. Kraina, w której za dotykiem Twych dłoni w uśpione lalki zostaje tchnięte życie, abyś mógł cofnąć się w czasie i doświadczyć opowieści z pogranicza prawdy i baśni, jawy i dawno śnionego snu. Zamek, w którym jedynym władcą jest karkonoski Duch Gór, a każda postać ma do opowiedzenia i pokazania swoją wyjątkową historię, która przed wiekami kształtowała Sudety i Karkonosze.
Więcej informacji...

Zamek Legend Śląskich, Autor: Ilona Cichoń Zamek Legend Śląskich, Autor: Ilona Cichoń Zamek Legend Śląskich, Autor: Ilona Cichoń Zamek Legend Śląskich, Autor: Ilona Cichoń



Zamek Rajsko (9 km)

Zamek Rajsko – autor: Ilona Cichoń

Zamek Rajsko – ruina zamku piastowskiego pochodząca ze średniowiecza. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIII w. Wzniesiony prawdopodobnie przez Bolka II Świdnickiego na prawym brzegu Kwisy, między Jeziorem Leśniańskim i Złotnickim jako jedna z warowni na pograniczu śląsko-łużyckim. W 1431 roku zniszczony podczas wojen husyckich przez husytów do XIX w. pozostawał w ruinie. Wykupiony w 1864 i częsciowo wyremontowany przez hrabiego Aleksandra von Minutoli z Biedrzychowic aż do II wojny światowej pełnił rolę schroniska młodzieżowego. Z pierwotnego wyglądu (średniowiecznego) pozostały brama wjazdowa i wieża mieszkalna. Po 1945 roku zamek był częściowo użytkowany. Spłonął w roku 1969 i od tego czasu pozostaje w ruinie.
Więcej informacji...


Zamek Świecie (8 km)

Zamek Świecie Zamek Świecie

Ruiny zamku Świecie (1325 rok)
Więcej informacji...








Zamek Grodziec

Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - to Zamek Grodziec. Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r. Fundację zamkowego kościoła przypisuje się św. Jadwidze. W XIV i częściowo XV w. zamek stanowił własność rycerskiego rodu Bożywojów.
Obecnie na zamku odbywają się imprezy o zasięgu regionalnym i międzynarodowym: Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana, Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych, Śląskie Święto Pieśni, Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego.
Więcej informacji...

Zamek Grodziec, Autor: Paweł Rubaj Zamek Grodziec



Zamek we Frydlancie

To najstarsze muzeum zamkowe w Europie Środkowej: meble, szkło, porcelana, bogate zbiory broni. Na uwagę zasługuje zbiór fajek i pokój dziecięcy z zabawkami z końca XIX wieku.
Zwiedzanie: Kwiecień-październik od godziny 9.00.
Bilety: ok. 130 koron.

Strona internetowa zamku

Zamek Gryf – autor: Jerzy Strzelecki

Zamek Gryf (7 km)

Zamek Gryf – ruiny średniowiecznego zamku we wsi Proszówka, na wzgórzu (447 m n.p.m.) panującym nad drogą Gryfów Śląski-Mirsk (obecnie droga wojewódzka nr 361), 6 km na południe od Gryfowa i 2 km na północny wschód od Mirska.
Więcej informacji...




Hala Izerska

Hala Izerska – autor: Acejacek

Hala Izerska traktowana jako dar natury jest miejscem, którego ciemności nie zakłóca żaden refleks świeradowskiej łuny, żaden reflektor samochodów. Podczas wyżowej pogody i przy bezksiężycowej nocy możemy obserwować niepowtarzalne gwiezdne efekty.



Chatka Górzystów

Chatka Górzystów – zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl

Leży na Hali Izerskiej. Jest to jedyny budynek ocalały z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser, którą założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. W 1734 roku osada ta liczyła 13 zagrodników i chałupników. Składała się z bud pasterskich, których w roku 1880 było już 38. Chatka przez cały rok jest udostępniana turystom (posiada 40 miejsc). Kuchnia słynie z naleśników i smażonego sera.






Gryfów Śląski (4,5 km)

Liczne zabytkowe kamieniczki w rynku z okresu renesansu i baroku, ciekawe szczyty od frontu i podcienia, które uległy przebudowie w XVIII wieku. Kościół Św. Jadwigi z XV wieku z epitafiami rodziny Schaffgotschów. Kościół św. Wawrzyńca z XV wieku.
Oficjalna strona miasta

Panorama Gryfowa Śląskiego, Fot.: Paweł Rubaj Kamieniczki na gryfowskim rynku, Fot.: Paweł Rubaj Epitafium rodziny Schaffgotschów, Fot.: Paweł Rubaj Unikatowe sgraffito, Fot.: Paweł Rubaj



Lubomierz (12,1 km)

Zespół klasztorny sióstr Benedyktynek (od 1278 r.)
Barokowy kościół św. Mateusza z freskami G.W. Neuhertza.
Rynek z ratuszem (1738 r.).
Renesansowy Dom Płócienników.
Muzeum Kargula i Pawlaka.
Festiwal Komedii Filmowych odbywający się każdego roku latem.
Oficjalna strona miasta


Galeria za Miedzą (12,1 km)

Galeria Za Miedzą mieści się w zrujnowanych wnętrzach dawnego kościoła ewangelickiego, w malowniczym Lubomierzu – jednym z najbardziej urokliwych zakątków Dolnego Śląska. Specjalnością galerii powołanej do życia na przełomie XX/XXI wieku jest prezentowanie fotografii, ze szczególnym akcentem kładzionym na fotograficzny reportaż oraz na popularyzację działań twórców tego regionu. Nietypowy salon sztuki pomyślany jest także jako miejsce pokazów wszelkiej innej aktywności kulturalnej (plastycznej, muzycznej, filmowej i teatralnej). Wyjątkową wartością miejsca jest jego przestrzenny charakter i niepowtarzalna atmosfera, które przyciągają tu gości z wielu stron Polski i Europy.
Więcej informacji...

Galeria za Miedzą, Źródło: Oficjalna strona Galerii Galeria za Miedzą, Autor: Ilona Cichoń Galeria za Miedzą, Autor: Ilona Cichoń



Dom Zdrojowy – autor: http://www.flickr.com/photos/vokabre/

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju (14 km)

Obecny budynek Domu Zdrojowego powstał w roku 1899 na podstawie projektu architekta Grossera w miejscu zniszczonego w trakcie pożaru Domu Źródlanego 14 grudnia 1895 r. Obiekt składa się z dwóch części połączonych najdłuższą na Dolnym Śląsku Halą Spacerową o długości 80 metrów. Dom Zdrojowy jest zaakcentowany wieżą zegarową o wysokości 46 metrów. Taras przed Domem Zdrojowym ma ponad 160 metrów długości. Przed Domem Zdrojowym znajduje się również sztuczna grota (kiedyś pijalnia wód mineralnych).
Więcej informacji...

Hala spacerowa – zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl


Hala Spacerowa (14 km)

Najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 metrów, z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch nad sceną, mieści się w budynku Domu Zdrojowego. Przy wejściu głównym do Hali znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo–żelaziste). Pijalnia czynna codziennie w godz. 7.30-17.00.




Sztuczna grota

Znajduje się u podnóża długiego tarasu na którym wznosi się Dom Zdrojowy, powstała w XIX w. Grota służyła niegdyś za pijalnie wody mineralnej. Obok groty wmurowana jest tablica ku czci dr. Mieczysława Orłowicza, pioniera polskiej turystyki w Sudetach.


Park zdrojowy (14 km)

Kompozycja parkowa powstała w 1898 r. według projektu Karla Grossera. Park, składający się z kilku mniejszych fragmentów rozlokowany został w centrum uzdrowiska. Część parku znajdująca się najbliżej Domu Zdrojowego prezentuje bardzo architektoniczny typ rozwiązania z tarasami, schodami, sztuczną grotą, rampami i murami oporowymi na skarpach.


Schronisko na Stogu Izerskim (16,5 km)

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim – autor: Paweł Rubaj

Schronisko powstało w 1924 r. z inicjatywy rodziny Schaffgotsch. Wybudowane w charakterystycznym stylu śląsko-łużyckim, poniżej szczytu Stogu Izerskiego - 1107 m n.p.m. Stojąc przed schroniskiem możemy podziwiać wspaniałą panoramę Świeradowa-Zdroju. Mamy stąd doskonały widok na dolinę Kwisy, Grzbiet Kamienicki i zachodnią część Karkonoszy.
Więcej informacji...





Czarci Młyn

Czarci młyn – zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl

Powstał ok. 1890 r. Podstawowe wyposażenie młyna jest oryginalne i pochodzi z okresu jego budowy. Maszyny i urządzenia funkcjonujące w nim po dziś dzień są typowe dla wyposażenia młynów gospodarczych z przełomu XIX/XX w. oraz młynów budowanych w tzw. systemie amerykańskim. Czynny codziennie w godz. 10.00-18.00, tel. 075 7845325.






Źródło dr Adama

Źródło dr Adama – zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl

Nazwane tak na cześć lekarza uzdrowiskowego, który pracował w szpitalu w Bad Flinsberg na przełomie XIX i XX w. Dziś do pulsującego czystą wodą źródła Adama prowadzi niebieski szlak. Dr Waldemar Adam był prywatnym lekarzem hrabiowskiej rodziny Schaffgotschów. Wprowadzał naturalne metody leczenia, dlatego nazwano go „Quarkdodoktor” – czyli twarogowy doktor.






Wodospad Kwisa

Jest sztucznie utworzonym wodospadem, położonym w urokliwym i malowniczym miejscu doliny rzeki Kwisy. Aby do niego trafić należy wyjechać ze Świeradowa-Zdroju w kierunku Szklarskiej Poręby i na drugim zjeździe do lasu, po lewej stronie drogi, udać się około 150 m piechotą przy brzegu Kwisy.


Skocznia narciarska

W drugiej połowie lat dwudziestych XX w. powstała w mieście skocznia nosząca im. Grafa Gottharda położona w dolinie Świeradówki przy schronisku „Waldbaude”, dziś DW Czeszka. Dziś w tym miejscu pozostał tylko fragment najazdu, a w miejscu lądowania skoczków, powstał punkt odpoczynku dla turystów z miejscem na ognisko.






Zapraszam i czekam na Was!

Wykonanie:
Paweł Rubaj – www.pawelrubaj.pl